Yeni Yeni'den


  charlize theron

  Paylaş
  sevgi sihirbazı
  sevgi sihirbazı
  Admin
  Admin

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 3524
  Nerden : izmir
  Ruhsal Durumum: :
  Durumum: :
  Katılımı : :
  100 / 100100 / 100

  Takımı :
  Kayıt tarihi : 21/02/08

  charlize theron

  Mesaj tarafından sevgi sihirbazı Bir C.tesi Şub. 23, 2008 5:57 am

  kişiyle ilgili yorum ve paylaşımlarınızı bu başlıkta yapabilirsiniz
  Zeyno
  Zeyno
  Admin
  Admin

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 2611
  Yaş : 33
  Nerden : http://yeni.yetkinforum.net'de
  Ruhsal Durumum: :
  Durumum: :
  Katılımı : :
  100 / 100100 / 100

  Takımı :
  Kayıt tarihi : 21/02/08

  Geri: charlize theron

  Mesaj tarafından Zeyno Bir C.tesi Mart 15, 2008 11:04 am

  [/URL]

  Güzel yıldız Charlize Theron 7 Ağustos 1975'de Güney Afrika'nın Benoni şehrinde doğdu. Annesi Alman babası ise Fransız asıllıydı. Güney Afrika'da bir çiftlikte doğan Theron çocukluğunu bu çiftlikte doğayla içiçe geçirdi. Küçük yaşlardan itibaren çiftlik işlerinde çalışmaya başladı. Annesi ve babası bir yol yapım şirketi işletiyordu ve babası iflah olmaz bir alkolikti. Theron 15 yaşında iken annesi bir tartışma sırasında babasını vurdu ve Theron'un babası hayatını kaybetti. Annesi kendini savunduğu gerekçesiyle ceza almadı. Ancak bu durum Theron'un erkeklere olan bakışını büyük ölçüde değiştirdi. Bu sıralarda modellik yapmaya başladı. Aynı zamanda bale de yapıyordu. Theron'un asıl tutkusu baleydi ve onun gözünde modellik yalnızca para kazanmak içindi. Ancak bir süre sonra dizini incitti ve profesyonel olamadan balerinliğe noktayı koydu. Bu sırada modellik için önce İtalya'ya ardından Amerika'ya gitti ve orada kalmaya karar verdi. Dansı bırakmak zorunda kalınca Theron modellikle yaşamayacağını anladı ve oyuncu olmaya karar verdi. Oyunculuk kurslarına gitti ve seçmelere katılmaya başladı. Ancak Amerika'da sonradan öğrendiği İngilizce'yi Güney Afrika aksanıyla konuşuyordu ve bu durum yetenekli oyuncunu birçok rolü başkasına kaptırmasına neden oluyordu. Böylece Theron dilini geliştirmek amacıyla çalışmaya başladı ve kısa sürede sonuç alarak ilk filminde rol almayı başardı.

  İlk rolünü kapmasında banka kuyruğunda tanıştığı ünlü bir menajerin de büyük rolü vardı. Theron'un ilk filmi "2 Days in the Valley" di (1996) ve bu filmde Theron tanınmış bir oyuncu kadrosu ile birlikte rol almıştı. Bundan sonrası zaten çorap söküğü gibi geldi. Bir yıldız olmak için yeterince güzeldi ve üstelik son derece yetenekli bir oyuncu olduğu konusunda hemen herkes hemfikirdi. Yine aynı yıl gençliğinden beri hayran olduğu Tom Hanks'in yönettiği "That Thing You Do!" da küçük bir rol aldı. Ancak gerçek anlamda tanınması 1997 yapımı "Devil's Avocate-Şeytanın Avukatı " ile oldu. Filmde Al Pacino ve Keanu Revees ile birlikte rol alan Theron, Revees'in güzel karısını oynadı ve gerek vücudunu cömertçe sergilemesi gerekese başarılı oyunu ile filmin en çok konuşulan oyuncusu olmayı başardı. Bu filmden sonra ülkemizde gösterime girmeyen Woody Allen komedisi "Celebrity" de küçük bir rol aldı.

  1999' da ülkemizde vizyona girmeyen gerilim "Astronaut's Wife" da Johnny Depp ile birlikte rol aldı. Aynı yıl güzelliği kadar oyunculuğunu da öne çıkaran "The Cider House Rules-Tanrının Eseri Şeytanın Parası" nda rol aldı ve filmdeki performası övgüye değer bulundu. Theron bu filmdeki başarılı oyununun karakteri ile çok iyi özdeşleşmesinden kaynaklandığı belirtiyor. 2000 yılı ise Theron'un bir star olarak öne çıktığı yıl oldu. Bu yıl Theron tam beş filmde birçok usta oyuncuyla birlikte rol aldı. "Reindeer Games-Soygun" da Ben Affleck ile, "The Yards" da Mark Wahlberg ve Joaquin Phoenix ile, "Men Of Honor-Onurlu Bir Adam" da Robert De Niro ve Cuba Gooding Jr. ile, "Legend of Bagger Vance" da Will Smith ve Matt Damon ile rol alan Theron 2000 yılından yorgun ama mutlu bir şekilde çıktı. Artık tanınan bir yıldız olmuştu ve hayran kitlesi gittikçe artıyordu. 2001 yılında biraz dinlenmeyi uygun gören Theron son yılların en büyük prodüksyonlarından biri olan "Pearl Harbor" da oynamayı reddetti. Bunun yerine daha hafif bir film olan "Sweet Nowember-Kasımda Aşk Başkadır" da oynamayı seçen Theron Keanu Reeves'in filmde oynamayı kabul ettiğini duyunca kendisine teklif edilen rolü hemen kabul etmiş. Theron bu yıl "The Curse of Jade Scorpion-Akrebin Laneti" da bir kez daha usta yönetmen Woody Allen ile birlikte çalıştı. Güzel yıldız daha sonra"Waking up in Reno-Çarpık İlişkiler" de izledik. Aynı yıl Trapped - Tuzak filminde Kevin Bacon, Courtney Love ve önümüzdeki günlerde hayatını birleştireceği Stuart Townsend ile oynadı. 2003 yılında ise yine parlak bir kadro ile yeniden çevrilen İtalian Job - İtalyan İşi nde en iyi performanslardan birini ortaya koydu. (Önümüzdeki yıllarda filmin ikincisi çekilecek, senaryo ve kadro vs. henüz hazır olmasada Charlize'in oynaması kesin gibi...) Ülkemizde en son izlediğimiz Charlize filmi olan Monster ile altın yılını yaşadı ve Oscar dahil pek çok ödül aldı. Bu filmdeki rolü için yaklaşık 15 kg alan Charlize, performansıyla uzun süre konuşuldu. Eylül ayında vizyona girecek olan Heads in the Clouds'da Stuart Townsend ile ikinci kez aynı filmde buluştu...

  Aldığı Ödüller - Awards

  - 2004 -
  2004 Academy Award Best Performance by an Actress in a Leading Role
  2004 Silver Berlin Bear Best Actress
  2004 BFCA Award Best Actress
  2004 CFCA Award Best Actress
  2004 DFWFCA Award Best Actress
  2004 Golden Globe Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama
  2004 Golden Satellite Award Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama
  2004 Independent Spirit Award Best First Feature
  2004 Independent Spirit Award Best Female Lead
  2004 Sierra Award Best Actress
  2004 NSFC Award Best Actress
  2004 Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
  2004 VFCC Award Best Actress


  _________________

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 10:03 pm